A po e shtyn Rama drejt psikiatrisë Metën për ta larguar me raport nga Presidenca?!

A po e shtyn Rama drejt psikiatrisë Metën për ta larguar me raport nga Presidenca?!

Nga Anri Bala

Edi Rama më në fund i’a dha shkelmin Ilir Metës, pas kaq vitesh flirtimesh, duke e çakorduar mendërisht dhe duke e lejuar që të shpalos publikisht defektet psiqike të pësuara, fill pasi e mbylli me ligj në zyrën e presidencës, që tinëzisht ai dhe bashkëpunëtorët e tij, ia dhuruan duke e këshilluar dhe trembur, se kjo ishte e vetmja mundësi për të shpëtuar nga drejtësia.

Iliri e pranoi, jo se i duhej ai vend, por i duhej e ardhmja e tij, e familjes biologjike dhe e familjes politike. Vetë i pari i shtetit, që nuk ishte pak, kur mundësia për të fituar ishte e siguruar. Gruas partinë, një SHPK mjaft fitimprurëse dhe vajzës kurorën e zonjës së parë, që edhe aty familja të gllabëronte diçka nga xhepat e shqiptarëve, si emër me përfitim jo të vogël, një OJQ e padeklaruar.

A i doli keq apo mirë, këtë koha do e tregojë, sepse e gjithë kjo axhendë me detyrim përcaktim, mendojmë se nuk u kuptua nga Meta, ngaqë fatkeqësisht i ka të ulët diapazonin e të kuptuarit të veprimeve që sjellin pasoja të rënda.

Duke qenë i papregatitur nga kurthi që i’u ngrit, tashmë Ilir Meta përfundimisht ka rrëshkitur. Thirrjet lart e poshtë për rrëzime dhe kapërcimet kushtetuese, në shkelje të detyrës që kryen, janë faza të mesme të lajthitjes mendore.

Ngritjet e duarve, duke imituar simbole, që as nuk i kupton dhe as kë përfaqësojnë, herë si shqiponjë e herë si dordolec, e bëjnë më të qartë në sy të opinionit, se sëmundja po përparon. Herë i dehur e herë i egërsuar dhe asnjëherë i qetësuar, duket ashiqare se Meta e ka humbur arsyen. Humbja e arsyes të çon drejt raportit mjekësor… nga klinikat e shëndetit mendor.

Ndërsa Rama vëzhgon nga larg dhe e pickon me thumba, duke e detyruar që të reagoi, ashtu siç i duhet atij…si anormal, e kështu thuajse po e realizon qëllimin e tij: Largimin e Metës me raport mjekësor, duke zbatuar nenin 91 të Kushtetutës.

Në fakt Rama ka një qëllim më të rëndë…po e shtynë në qorrsokak, që të marrë një vendim, që e dërgon pas hekurave dhe jo për kurim…! Bëhet fjalë për dekretin e shpërndarjes së Parlamentit.

Duke qenë se atje lart ku ka hipur, nuk ka se si mos t’i duket vetja ashtu siç e thërrasin dhe e emërojnë, me shkrim dhe me gojë, në letra e fjalime “blushat dhe bibilushat” e Presidencës… shkëlqesia e tij, nuk ka asnjë mundësi që mos të infektohet edhe nga një tjetër sëmundje psiqike… ajo e “delirit të madhështisë”.

Dekretimi i paprecedent i shpërndarjes së parlamentit, dekret që sipas tij do zbatohet nga 3 milion shqiptarë, përkthehet grusht shteti institucional dhe kryengritje popullore, edhe sikur të ndiqet nga 20 veta.

Rama po pret si gjahtari prenë e tij, duke e joshur përditë e më shumë, se ai mund ta bëj… si trim. Nëse ndodh, Ramës do i ndrit fati, sepse Metën nuk do e gjej as në rrugë për ndonjë peshk apo ngjalë, por do e ketë të paketur në Reç tëurtë dhe pa fjalë!/Ekskluzive.al

Isparta escort Afyon escort Giresun escort Çanakkale escort Trabzon escort Çorum escort Erzurum escort Muğla escort Pamukova escort Buca escort Osmaniye masaj salonu Balıkesir escort Manisa escort Aydın escort Muğla escort Maraş escort Yozgat escort Tekirdağ escort Mersin escort Nizip escort Çankaya escort Ordu masaj salonu Kütahya mutlu son masaj Elazığ mutlu son masaj Malatya mutlu son masaj Tokat mutlu son masaj Çorum mutlu son masaj Yalova mutlu son masaj Şanlıurfa escort bayan Gaziantep escort bayan Amasya escort bayan Edirne escort bayan Yozgat escort bayan Adana escort bayan