Ambasadorja amerikane, takim me gazetarët në kulmin e presioneve dhe kërcënimeve nga presidenti Meta

Ambasadorja amerikane, takim me gazetarët në kulmin e presioneve dhe kërcënimeve nga presidenti Meta

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka zhvilluar ditën e sotme një takim online me gazetarë pjesëmarës në Programin Ndërkombëtar të Vizitorëve Udhëheqës në SHBA.

Kim e ka vënë theksin tek forcimi i gazetarisë si shtyllë e rëndësishme e demokracisë.

Teksa pasqyron këtë zhvillim, ndër të tjera ambasada shkruan:

“Sot Ambasadorja Kim u takua me gazetarë pjesëmarës në Programin Ndërkombëtar të Vizitorëve Udhëheqës në SHBA.

Gjatë bashkëbisedimit të tyre, ajo përsëriti shpresën e saj që gazetaria në Shqipëri të bëhet shtylla e fortë që duhet të jetë në çdo demokraci; duke theksuar edhe rëndësinë që gazetarët të kenë mundësi të jenë të drejtë, të pavarur dhe të guximshëm.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin atë që jeni në gjendje të bëni në pozicionet tuaja. Ne ju mbështesim 100%”, nënvizon Ambasada e SHBA.

Ndërsa vetë ambasadorja Kim shkruan:

“Diskutim shumë i mirë sot me gazetarë që kanë marrë pjesë në programin IVLP të Departamentit të Shtetit.

Demokracia përkufizohet nga e drejta e qytetarëve për të këmbëngulur për llogaridhënien e zyrtarëve, përgjegjësinë e gazetarëve për të bërë pyetje të vështira dhe detyrimin e zyrtarëve për t’u përgjigjur.

Nuk është aksident që liria e shtypit është garancia e parë e Kushtetutës së SHBA”.

Takimi i ambasadores amerikane në Tiranë me gazetarët shqiptarë, vjen në kohën e një sulmi të paprecedentë dhe të egër ndaj tyre, nga ana e presidentit të vendit, Ilir Meta.

Ndaj ky takim mund të konsiderohet edhe si një sinjal mbështetje për gazetarët, për të mos u impresionuar nga sulme të tilla.

Isparta escort Afyon escort Giresun escort Çanakkale escort Trabzon escort Çorum escort Erzurum escort Muğla escort Pamukova escort Buca escort Osmaniye masaj salonu Balıkesir escort Manisa escort Aydın escort Muğla escort Maraş escort Yozgat escort Tekirdağ escort Mersin escort Nizip escort Çankaya escort Ordu masaj salonu Kütahya mutlu son masaj Elazığ mutlu son masaj Malatya mutlu son masaj Tokat mutlu son masaj Çorum mutlu son masaj Yalova mutlu son masaj Şanlıurfa escort bayan Gaziantep escort bayan Amasya escort bayan Edirne escort bayan Yozgat escort bayan Adana escort bayan