Britania e Madhe planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën antiCOVID-19

Britania e Madhe planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën antiCOVID-19

Gazeta britanike ‘Financial Times’ njoftoi se do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe, gjatë së cilës vullnetarët do të infektohen qëllimisht me koronavirus, në mënyrë që të testojnë gatishmërinë e kandidatëve për vaksinën e antiCOVID-19.

Projekti, i cili është financuar nga Qeveria britanike, duhet të fillojë në janar në një nga objektet e destinuara për karantinë në Londër dhe deri më tani rreth 2,000 vullnetarë kanë aplikuar, raporton Reuters.

Kompania franceze Sanofi njoftoi se nuk do të marrë pjesë në atë testim dhe kjo u mohua gjithashtu nga kompania farmaceutike britanike AstraZeneca, vaksina eksperimentale e së cilës, të cilën ata po zhvillojnë në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit, është në fazën e testimit.

Isparta escort Afyon escort Giresun escort Çanakkale escort Trabzon escort Çorum escort Erzurum escort Muğla escort Pamukova escort Buca escort Osmaniye masaj salonu Balıkesir escort Manisa escort Aydın escort Muğla escort Maraş escort Yozgat escort Tekirdağ escort Mersin escort Nizip escort Çankaya escort Ordu masaj salonu Kütahya mutlu son masaj Elazığ mutlu son masaj Malatya mutlu son masaj Tokat mutlu son masaj Çorum mutlu son masaj Yalova mutlu son masaj Şanlıurfa escort bayan Gaziantep escort bayan Amasya escort bayan Edirne escort bayan Yozgat escort bayan Adana escort bayan