Category: Antagonizem

1 2 3 6 10 / 53 POSTS
“Morbus Albanensis”, “sëmundja” që i mban të lidhur të huajt me Shqipërinë

“Morbus Albanensis”, “sëmundja” që i mban të lidhur të huajt me Shqipërinë

‘’Kur e pashë atë vend u mrekullova nga malet e lartë dhe nga fisnikëria e njerëzve”. Kjo fjali ka shekuj që përsëritet. Udhëtarë, diplomatë, nganjëhe [...]
“Talent” në matematikë, habit Lulzim Basha kur e pyesin për notën: Kam mbaruar me 10-të! Rama, mësues vizatimi

“Talent” në matematikë, habit Lulzim Basha kur e pyesin për notën: Kam mbaruar me 10-të! Rama, mësues vizatimi

Kreu i Partisë Demokratike, Luzim Basha i njohur për gafat e tij në matematikë, ka shuar sonte kureshtjen e të gjithëve. I ftuar në “Tempora” ai u [...]
A ka ndodhur vërtet Lufta e Trojës, apo kemi të bëjmë me një gënjeshtër greke?!

A ka ndodhur vërtet Lufta e Trojës, apo kemi të bëjmë me një gënjeshtër greke?!

Bazat e letërsisë perëndimore, gjurmohen zakonisht në epikat e Greqisë së Lashtë. Veprat homerike si “Iliada” dhe “Odisea” janë ndër veprat më të njoh [...]
Disa mendime të thella nga Aleksandër Pushkini, mbi ekzistencën tonë që nuk duhen humbur

Disa mendime të thella nga Aleksandër Pushkini, mbi ekzistencën tonë që nuk duhen humbur

Shumë prej frazave për ekzistencën nga Aleksandr Pushkini, janë nxjerrë nga poezitë e tij dhe fjalët e shprehura nga personazhet në romanet e tij. Jan [...]
Si është ngritur biznesi i vajit të kanabisit në Maqedoni, janë licencuar 23 kompani

Si është ngritur biznesi i vajit të kanabisit në Maqedoni, janë licencuar 23 kompani

Maqedonia e veriut e ka parë industrinë e kanabisit mjekësor si një mundësi të mirë për të nxitur zhvillimin ekonomik të vendit. Top Story do të shfaq [...]
“Amaneti” i Xhovani Falcones se do vinte një ditë që do kishte edhe m.afie nga fqinjët… shqiptare

“Amaneti” i Xhovani Falcones se do vinte një ditë që do kishte edhe m.afie nga fqinjët… shqiptare

Kokaina nga Kolumbia dhe Ekuadori, në shumë raste edhe nga Brazili ka qenë temë e diskutuar fillimisht nga grupet mafioze italiane, e më pas nga ato s [...]
Rama: Do të flas me Macron për negociatat! Reformën Zgjedhore e miratojmë brenda dhjetorit  me apo pa opozitën e rrugës! S’do presim PD-në

Rama: Do të flas me Macron për negociatat! Reformën Zgjedhore e miratojmë brenda dhjetorit me apo pa opozitën e rrugës! S’do presim PD-në

Ju besoj e dini që ne jemi në një proces zgjedhor brenda partisë dhe sot nga një anë kemi parë ecurinë e procesit, nga ana tjetër kemi dakordësuar mbi [...]
Rama  jep mesazhin e prerë pas mashtrimeve të Presidencës për pastërtin e figurës së Metës

Rama jep mesazhin e prerë pas mashtrimeve të Presidencës për pastërtin e figurës së Metës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar menjëherë pas deklaratës për mediat të Presidencës. Në një reagim të shkurtër në Facebook, ku ka shpërndarë tre ng [...]
Video / Kur Monika Kryemadhi plot emocione i thurte lavde Edi Ramës: Fitove, ke rininë me vete

Video / Kur Monika Kryemadhi plot emocione i thurte lavde Edi Ramës: Fitove, ke rininë me vete

Në vitin 2000, Edi Rama do të garonte për Kryetar Bashkia në Tiranë. Aty do të fillonte edhe ngjitja e tij politike, ndërkohë që sikurse shihni edhe [...]
PS pritet ta heqë nga BSH! Arben Malaj hidhet në kundërsulm: Padi 28 deputetëve që firmosën peticionin

PS pritet ta heqë nga BSH! Arben Malaj hidhet në kundërsulm: Padi 28 deputetëve që firmosën peticionin

Anëtari i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë Arben Malaj ka deklaruar se ka paditur për shpifje 28 deputetët e Partisë Socialiste, të cilët [...]
1 2 3 6 10 / 53 POSTS