Category: Antagonizem

1 2 3 51 10 / 510 POSTS
Shkrimtari i shquar argjentinas: Nëna ime gjithmon fliste shqip.

Shkrimtari i shquar argjentinas: Nëna ime gjithmon fliste shqip.

Nga Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një ...
Papa Llambro Ballamaçi,  një prej figurave kryesore nga ku merrte vrull patriotizmi korçarë (Foto)

Papa Llambro Ballamaçi, një prej figurave kryesore nga ku merrte vrull patriotizmi korçarë (Foto)

Të veshur me jakën priftërore, Llambro, vëllai i tij Sotiri, si dhe Anastas Ballamaçi, nga të parët piktorë ikonografë në vendin tonë, e kthyen në një ...
Fishta në Konferencë ndërkombtare për shkrimtarin serb: O do të gjejë ky bishtin e shqiptarëve, o të dalë jashtë

Fishta në Konferencë ndërkombtare për shkrimtarin serb: O do të gjejë ky bishtin e shqiptarëve, o të dalë jashtë

Nuk po bëj aspak shaka, – u përgjigj Fishta, – sepse sërbi, o do të gjejë bishtin shqiptarëve për të cilin ka shkruajtur, o të dalë përjashta i turpër ...
Berisha në Beograd më 1986 çoi mesazh për UDB: Ish ambasador që e lëvizte me makinë Kujtim Hysenaj vdes i helmuar?!

Berisha në Beograd më 1986 çoi mesazh për UDB: Ish ambasador që e lëvizte me makinë Kujtim Hysenaj vdes i helmuar?!

Karriera politike e Sali Berishës është shoqëruar gjithnjë me viktima. Që në kohën kur ishte një sekretar partie dhe mjek blloku ai internoi dy mjekë ...
Dy vajzate portit që u “damkosën” nga marinarët grekë në rrëzë të kofshëve (Histori)

Dy vajzate portit që u “damkosën” nga marinarët grekë në rrëzë të kofshëve (Histori)

Nga Artur Korrriku  Në Durrës, përpara viteve ’90, dy femra njiheshin me nofkën e çuditshme “vula”. Sa herë që kalonin nëpër rrugët e qytetit, bash ...
Katër shkrepje të rralla historike, dy prej tyre, të rënda! (Foto)

Katër shkrepje të rralla historike, dy prej tyre, të rënda! (Foto)

Këto fotografi të botuara nga DITA kanë fiksuar momente të historisë njerëzore që të godasin. Ndoshta shumëpak prej nesh i kanë hasur ato më parë. ...
St. Moritz, aty ku pushojnë pasanikë, politikanë dhe ndonjë plaçkitës

St. Moritz, aty ku pushojnë pasanikë, politikanë dhe ndonjë plaçkitës

Para më shumë se 150 vitesh një hotelist zviceran pati një ide gjeniale: ta bëjmë fshatin e bujqve St. Moritz në fshat ku edhe gjatë dimrit pushon bot ...
E donte shumë atdheun! Sa flori vodhi në të vërtet Zogu nga Shqipëria?!

E donte shumë atdheun! Sa flori vodhi në të vërtet Zogu nga Shqipëria?!

Historiania dhe studiuesja e njohur angleze Miranda Vickers, mbështetur në arkivat britanike, por edhe në ato italiane dhe serbe, jep një tablo befasu ...
Sekreti që u mbajt i fshehur për 100 vjet, çfarë ndodhi me të mbyturit e “Titanikut” (Foto)

Sekreti që u mbajt i fshehur për 100 vjet, çfarë ndodhi me të mbyturit e “Titanikut” (Foto)

Titaniku u mbyt rreth 106 vjet më parë, por detajet e kësaj tragjedie detare nuk janë sqaruar plotësisht. Anija u mbyt më 15 prill 1912, rreth 740 ...
“Skënderbeu shkoi me karrocë në Turqi, nuk u rekrutua si gjithë ushtarët e tjerë, pasi ishte biri i një fisniku”

“Skënderbeu shkoi me karrocë në Turqi, nuk u rekrutua si gjithë ushtarët e tjerë, pasi ishte biri i një fisniku”

Autori i librit “Skënderbeu, kryqtari i fundit”, Virgjil Kule tha në emisionin ” Arena” të Dritan Hilës se osmanët bënin konkurse për të marrë fëmijë ...
1 2 3 51 10 / 510 POSTS
15000

Loading…