Category: Diaspora

1 2 3 121 10 / 1205 POSTS
Publicisti Milaim Zeka: Baton Haxhiu mund të arrestohet për publikimin e dosjes për ish drejtuesit e UÇK

Publicisti Milaim Zeka: Baton Haxhiu mund të arrestohet për publikimin e dosjes për ish drejtuesit e UÇK

Publicisti Milaim Zeka shkruan se Baton Haxhiu mund të ketë marrë ftesë nga Gjykata Speciale dhe mund të arrestohet me akuzën e ndërhyrjes në Drejtësi [...]
Parlamenti Evropian inkurajon politikën e dialogut dhe një “shuplakë” për Serbinë: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Parlamenti Evropian inkurajon politikën e dialogut dhe një “shuplakë” për Serbinë: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën të përgat [...]
Studiuesit: Viktima e parë e Covid në Europë u shënua në Serbi

Studiuesit: Viktima e parë e Covid në Europë u shënua në Serbi

Viktima e parë nga Covid-19 në Europë u shënua në Serbi dhe jo në Francë, siç dihej më herët. Zbulimi është bërë nga shkencëtarët në Beograd, të cilët [...]
Gjyqi i 6 shqiptarëve për v.rasjen e pesë maqedonasve: Përgjime sekrete në çështjen “Përbindëshi”, që ka tronditur Maqedoninë e Veriut

Gjyqi i 6 shqiptarëve për v.rasjen e pesë maqedonasve: Përgjime sekrete në çështjen “Përbindëshi”, që ka tronditur Maqedoninë e Veriut

Gjyqi polemik i gjashtë shqiptarëve etnikë për vrasjet e pesë burrave maqedonas në 2012 pritej të hidhte dritë të re mbi çështjen e tmerrshme, por ndë [...]
Ambasadori amerikan paralajmëron Hardinajn dhe Kurtin: Vizioni i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin nuk është Shqipëria e Madhe

Ambasadori amerikan paralajmëron Hardinajn dhe Kurtin: Vizioni i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin nuk është Shqipëria e Madhe

Ambasadori i SHBA’-së në Kosovë, Philip Kosnett, ka komentuar në emisionin Pressing në T7 deklaratat e Ramush Haradinajt për bashkim kombëtar me Shqip [...]
Kabllogrami i Ambasadës së SHBA-së: Kosova është rrënuar nga pandemia

Kabllogrami i Ambasadës së SHBA-së: Kosova është rrënuar nga pandemia

Të rrënuar nga pandemia e paraqet Kosovën një kabllogram i Ambasadës së Amerikës në Prishtinë, sipas gazetares së mediumit të njohur “Politico”, Nahai [...]
Etnia në letërnjoftime nxit ndarje apo avancon pozitën e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut?

Etnia në letërnjoftime nxit ndarje apo avancon pozitën e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut?

Propozim-ligji për vendosjen e etnisë në letërnjoftime, ka nxitur polemika të shumta në opinion nëse një zgjidhje e tillë shihet si avancim për status [...]
Politikani i njohur bën paralajmërimin e frikshëm: Ju tregoj pse Albin Kurti është rrezik i ardhshëm!

Politikani i njohur bën paralajmërimin e frikshëm: Ju tregoj pse Albin Kurti është rrezik i ardhshëm!

Kryetari i PSD-së në Kosovë, Dardan Molliqaj deklaroi se Albin Kurti për të është një rrezik i ardhshëm. Ai tha se mënyra mendimit të tij ideologji [...]
Një pykë e rrezikshme për të përçarë shqiptarët: Islamistët radikalë në Shkup themelojnë “Bashkësinë Fetare Selefiste”

Një pykë e rrezikshme për të përçarë shqiptarët: Islamistët radikalë në Shkup themelojnë “Bashkësinë Fetare Selefiste”

Maqedoninë e Veriut dje një ndër lajmet kryesore ka qenë ky: një grup i «besimtarëve myslimanë» ka themeluar dhe regjistruar në Shkup të ashtuquajturë [...]
E dyta në Europë dhe e shtata në botë, Serbia vaksinon 1 milion qytetarë

E dyta në Europë dhe e shtata në botë, Serbia vaksinon 1 milion qytetarë

Mediat lokale serbe njoftuan një ditë më parë se më shumë se 1 milionë persona në Serbi kanë marrë dozën e tyre të parë të vaksinës kundër koronavirus [...]
1 2 3 121 10 / 1205 POSTS