Category: Kulture

1 2 3 121 10 / 1204 POSTS
Reuters: Kishat e rrënuara të Shqipërisë mund të kthehen në “magnet” për turistët nëse restaurohen

Reuters: Kishat e rrënuara të Shqipërisë mund të kthehen në “magnet” për turistët nëse restaurohen

Shumë kisha ortodokse në Shqipëri janë kthyer në rrënoja. Ekspertët thonë se, nëse ato rikonstruktohen, mund të kthehen në atraksione turistike. ...
National Geographic për shqiptarët: Asgjë nuk i mposht ata, janë rracë unike!

National Geographic për shqiptarët: Asgjë nuk i mposht ata, janë rracë unike!

Nga Theron J. Damon Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e Epirit dhe Ilirisë, përtej ...
Viti i Skënderbeut/ 150 arbëreshë mbërrijnë për herë të parë në Shqipëri

Viti i Skënderbeut/ 150 arbëreshë mbërrijnë për herë të parë në Shqipëri

Një vit ardhmërie! I tillë u konsiderua viti 2018 ndërsa do të shpallej si viti i Gjergj Kastriot Skënderbeut, që ndër të tjera do të fokusohet edh ...
The Washington Post: Një kryevepër e zjarrtë nga novelisti më i njohur shqiptar, Ismail Kadare

The Washington Post: Një kryevepër e zjarrtë nga novelisti më i njohur shqiptar, Ismail Kadare

Nga William Giraldi – E përditshmja “The Washington Post” i ka dedikuar një shkrim librit të fundit të Ismail Kadare, “E penguara, Requiem për Lind ...
Ndahet nga jeta krejt papritur vokalistja e grupit “Cranberries”

Ndahet nga jeta krejt papritur vokalistja e grupit “Cranberries”

Dolores O’Riordan, këngëtarja kryesore e grupit të njohur Cranberries, ka ndërruar jetë në mënyrë krejt të papritur në moshën 46-vjeçare. Kën ...
Producenti i “Pink Floyd” publikon albumin me sazet e Shqipërisë së Jugut

Producenti i “Pink Floyd” publikon albumin me sazet e Shqipërisë së Jugut

Njohësit e muzikës së viteve ’60 e kanë të dëgjuar emrin e Joe Boyd. Ai është personi që ka bërë regjistrimet e “Pink Floyd”, Nick Drake dhe “10 000 M ...
Historia e Princeshës së Greqisë që mund të bëhej Mbretëresha e Shqipërisë…

Historia e Princeshës së Greqisë që mund të bëhej Mbretëresha e Shqipërisë…

Nga Pirro Naçi Ajo po të donte mund të bëhej Mbretëresha e Shqipërisë. Të paktën Zogu e donte aq shumë këtë gjë. Princesha ishte vajza e Mbretit të ...
“Beni ecën vet”: Një ditë në New York të them të vërtetën, si mos më keq, e dhimbshme

“Beni ecën vet”: Një ditë në New York të them të vërtetën, si mos më keq, e dhimbshme

“Keni një shok që është si ju. Me halle, gëzime dhe pasione. Ky është Herioni… Beni më ka humbur rrugës. Beni nuk ka ekzistuar kurrë”. Kjo ishte fj ...
12 fjalë shqipe që 90% i shkruajnë gabim e që fanatikët e gramatikës do t’jua “marrin shpirtin” për to!

12 fjalë shqipe që 90% i shkruajnë gabim e që fanatikët e gramatikës do t’jua “marrin shpirtin” për to!

“Gjuha, në të vërtetë, është pasuria jonë më e madhe…” – ka thënë dikur Rexhep Qosja, dhe si e tillë, meriton vëmendje të vazhdueshme, sidomos dekadat ...
Ndani nëse jeni dakord: A janë këto janë 6 gjëra që vetëm “nacot” mund të mburren me to në Facebook?! (Foto)

Ndani nëse jeni dakord: A janë këto janë 6 gjëra që vetëm “nacot” mund të mburren me to në Facebook?! (Foto)

Rrjetet sociale janë bërë një nga burimet më të vlefshme të hulumtimit për studimin e njerëzve nga psikologët, pasi është vendi ku njerëzit mund të sh ...
1 2 3 121 10 / 1204 POSTS
15000

Loading…