Category: Shqiperia Ime

1 2 3 4 5 17 30 / 162 POSTS
Lahuta ‘iku’, Irani fut çiftelinë në UNESCO. Ministria e Kulturës në Shqipëri: Ekzistojnë ngjashmëritë me tonën, por është regjistruar si dotar

Lahuta ‘iku’, Irani fut çiftelinë në UNESCO. Ministria e Kulturës në Shqipëri: Ekzistojnë ngjashmëritë me tonën, por është regjistruar si dotar

Regjistrimi ne Unesco nga Irani i një instrumenti muzikor që njihet si dotar dhe ka ngjashmëri me çiftelinë, ka ngritur shqetësimin mes studiuesve se [...]
Polakët “rikthehen” në Shqipëri për pushime: Agjencitë turistike nisin promovimin, ofertat për paketa pas 15 korrikut

Polakët “rikthehen” në Shqipëri për pushime: Agjencitë turistike nisin promovimin, ofertat për paketa pas 15 korrikut

Agjencitë polake kanë rinisur shitjen e paketave turistike që përfshijnë bregdetin shqiptar duke lajmëruar se pas 15 korrikut do të ketë fluturime dhe [...]
Na bëri të gjithëve krenare! Kush është shqiptarja e parë që dekorohet nga Ushtria e Zvicrës

Na bëri të gjithëve krenare! Kush është shqiptarja e parë që dekorohet nga Ushtria e Zvicrës

Antigona Kalimashi, është shqiptarja e lindur dhe e rritur në Zvicër, e cila ka vendosur që të ndjekë pasionin e saj për t’u angazhuar në forcat e ar [...]
“Fshati shqiptar që mahniti gruan e princit Charles, gruaja e pronarit të Mercedes donte ta blinte gjithë fshatin”

“Fshati shqiptar që mahniti gruan e princit Charles, gruaja e pronarit të Mercedes donte ta blinte gjithë fshatin”

Auron Tare – historian, anëtar i Komisionit Shkencor të UNESCO dhe kreu e themeluesi i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit – e cilësoi Qeparoin si “ndosh [...]
Monuni, mbreti i parë ilir që ka prerë monedha

Monuni, mbreti i parë ilir që ka prerë monedha

Një ndër mbretërit e parë ilirë që kanë prerë monedha ka qenë Monuni, i cili mendohet të ketë mbretëruar në vitet 290/285 deri në 270 p.e.s, në trevat [...]
Media italiane: Taksat, parajsa e re fiskale për italianët është Shqipëria

Media italiane: Taksat, parajsa e re fiskale për italianët është Shqipëria

Mbërrin në Tiranë dhe e kupton menjëherë se shqiptarët jemi ne. Ne nuk e kuptojmë asnjë fjalë të gjuhës së tyre, por ata e flasin gjuhën tonë rrjedhsh [...]
Gjuha jonë sa e mirë, sa e embel, sa e dlirë…7.6 milion njerëz flasin shqip sot në Ballkan (Foto)

Gjuha jonë sa e mirë, sa e embel, sa e dlirë…7.6 milion njerëz flasin shqip sot në Ballkan (Foto)

Një studim i fundit për linguistinkën në Gjermani ka dalë në përfundimimin se shqipfolsa autokton në trojet e tyre në Ballkan duke përfshirë edhe arbë [...]
Faqja e njohur: Sa shumë gjëra për të bërë në Tiranë

Faqja e njohur: Sa shumë gjëra për të bërë në Tiranë

Keni vendosur se ku do t’i kaloni pushimet e ardhshme? Konsideroni të vizitoni Shqipërinë dhe të bëni një ndalesë disa ditore në Tiranë, shkruan faqja [...]
Esse për vendlindjen time! Ky vënd gjysëm i shenjtë e gjysëm profan, që kaq pranë kryeqendrës pak kush e njeh! (Foto)

Esse për vendlindjen time! Ky vënd gjysëm i shenjtë e gjysëm profan, që kaq pranë kryeqendrës pak kush e njeh! (Foto)

Nga Prof. Lutfi Alia Vali është vendlindja ime, është gëzimi dhe krenaria e origjinës time, është pakti solemn i besës që kam lidhur me atë fole hy [...]
“Pushtimi” francez i Bizës së Martaneshit me makina 4×4 (Foto)

“Pushtimi” francez i Bizës së Martaneshit me makina 4×4 (Foto)

Nga Edmond Prifti Nëse për banorët e fshatrave Vërri, Urë, Shëngjergj apo deri tek ata Bizës, në malësinë e Martaneshit, rruga është një ferr i vër [...]
1 2 3 4 5 17 30 / 162 POSTS