Category: Civilizim

1 2 3 10 / 26 POSTS
Katër vite pa kolosin e letrave shqipe, Veliaj tregon surprizën: Në rrugë të mbarë për të hapur shtëpinë muze të Dritëro Agollit

Katër vite pa kolosin e letrave shqipe, Veliaj tregon surprizën: Në rrugë të mbarë për të hapur shtëpinë muze të Dritëro Agollit

Dritëro Agolli, kolosi i letrave shqipe mbylli sytë më 3 shkurt 2017 në moshën 86-vjeçare. Shkrimtar, publicist, gazetar dhe politikan që ka lënë pas [...]
Ish-drejtoresha e AMA-s reagon ashpër dhe denoncon: “SPAK të hetojë edhe si lindi Ora News, mbesa 18 vjeçare e Aleksandër Frangajt e shiti televizionin 700 mijë euro”

Ish-drejtoresha e AMA-s reagon ashpër dhe denoncon: “SPAK të hetojë edhe si lindi Ora News, mbesa 18 vjeçare e Aleksandër Frangajt e shiti televizionin 700 mijë euro”

Nga Endira Bushati* Nëse SPAK do të hetojë, le t’i shkojë deri në fund…. Le të hetojë si lindi Ora News…. Mbesa 18 vjeç e A. Fran [...]
Monuni, mbreti i parë ilir që ka prerë monedha

Monuni, mbreti i parë ilir që ka prerë monedha

Një ndër mbretërit e parë ilirë që kanë prerë monedha ka qenë Monuni, i cili mendohet të ketë mbretëruar në vitet 290/285 deri në 270 p.e.s, në trevat [...]
Në Korçë e presin me banderola ironike për vilat luksoze, përgjigjet Basha: Kjo është lojë, unë kam punën time

Në Korçë e presin me banderola ironike për vilat luksoze, përgjigjet Basha: Kjo është lojë, unë kam punën time

Lulzim Bashën e kanë pritur me ironi në Korçë këtë të martë. “Welcome Luli, një vilë për ty në Dardhë”, thuhej në një banderolë në hyrje të qytetit [...]
P.rostitucioni në Hollandë: Çfarë ndodh vërtet në shtetin e v.eseve  dhe p.erversve!

P.rostitucioni në Hollandë: Çfarë ndodh vërtet në shtetin e v.eseve dhe p.erversve!

Prostitucioni ligjor është një nga gjërat më të famshme në Hollandë, së bashku me kafenetë. Po, një gjë tjetër që është e ligjshme këtu dhe jo në vend [...]
Para nisjes për në Shqipëri, ambasadorja e re e SHBA krah sekretarit të Shtetit: Me krahë të lehtë

Para nisjes për në Shqipëri, ambasadorja e re e SHBA krah sekretarit të Shtetit: Me krahë të lehtë

Para marrjes zyrtare të detyrës, ambasadorët e rinj të SHBA kanë marrë edhe porositë e fundit nga drejtues të lartë të Departamentit të Shtetit. Se [...]
Çfarë është dhe pse festohet Fiter Bajrami?!

Çfarë është dhe pse festohet Fiter Bajrami?!

Fiter Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Emri Fiter Bajram vjen nga fakti se myslimanët para ditës së Bajramit shpë [...]
Ja 10 gjëra që duhet t’i dini për Muajin e Ramazanit!

Ja 10 gjëra që duhet t’i dini për Muajin e Ramazanit!

Çdo vit për Ramazan, miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje. Por ky muaj është shumë më tepër se thjesh [...]
31 maji, një natë sa 1000 muaj. Çfarë duhet të bëni Natën e Kadrit?

31 maji, një natë sa 1000 muaj. Çfarë duhet të bëni Natën e Kadrit?

Nata e Kadrit njihet si nata kur Kurani zbriti në tokë. Sipas fesë islame, nesër, më 31 maj, është Nata e Kadrit dhe agjërimi i kësaj dite vlen sa 100 [...]
Mikelanxhelo: Misteret e talentit dhe fatit…

Mikelanxhelo: Misteret e talentit dhe fatit…

Mikelanxhelo di Ludoviko Buonaroti Simoni, i njohur gjerësisht si Mikelannxhelo, është një nga figurat më të famshme të periudhës Rilindjes italiane ( [...]
1 2 3 10 / 26 POSTS