Category: Histori

1 2 3 50 10 / 496 POSTS
Keneddy-t e Shqipërisë

Keneddy-t e Shqipërisë

Çifti Kennedy jetuan në Shqipëri për tridhjetë e një vite. Ata ishin të parët misionarë ungjillorë në vendin tonë, duke u bërë kështu dëshmitarë të k [...]
Fjala e panjohur e Ismail Qemalit në takimin me parinë e Vlorës: “Durrsakët s’na kuptuan, na quajtën tradhëtorë dhe prandaj e ngritëm flamurin këtu në Vlonë…”

Fjala e panjohur e Ismail Qemalit në takimin me parinë e Vlorës: “Durrsakët s’na kuptuan, na quajtën tradhëtorë dhe prandaj e ngritëm flamurin këtu në Vlonë…”

Memorie.al publikon fjalën e panjohur të Ismail Qemal Vlorës të mbajtur para parisë së qytetit të Vlorës në shkurtin e vitit 1913, ku ai midis të tjer [...]
Shqipëria përkujton sot 76-vjetorin e Çlirimit

Shqipëria përkujton sot 76-vjetorin e Çlirimit

Shqipëria përkujton sot 76-vjetorin e çlirimit nga pushtuesit nazifashistë në Luftën e Dytë Botërore. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ushtria Nacionalç [...]
“Broduej” dhe “Rruga e Dibrës”, historia e dy rrugëve më të famshme të Tiranës

“Broduej” dhe “Rruga e Dibrës”, historia e dy rrugëve më të famshme të Tiranës

Një shprehje thotë: “Disa tironca, po t’i gërvishtësh pak, dalin dibranë.” Fillimi i shekullit të XX, menjëherë pas shpalljes së Pavarsisë në vitet [...]
Edi Rama më 1995-n: Komunist më komunist se Sali Berisha në Shqipërinë e sotme nuk ka

Edi Rama më 1995-n: Komunist më komunist se Sali Berisha në Shqipërinë e sotme nuk ka

Edi Rama nuk është anëtar partie. Madje duket sikur ai nuk është as anëtar i ndonjë grupi. U shfaq për publikun në Dhjetor ’90 më shumë se drejtues, s [...]
“Hrushovin e lamë si të dh*erë”! Publikohet ditari sekret i Enver Hoxhës: Ambasada jonë përgjohet nga sovjetikët me aparatura speciale

“Hrushovin e lamë si të dh*erë”! Publikohet ditari sekret i Enver Hoxhës: Ambasada jonë përgjohet nga sovjetikët me aparatura speciale

Memorie.al publikon ditarin e panjohur të udhëheqësit komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha, të mbajtur plot 60 vite më parë, gjatë periudhës tetor-nënt [...]
25 vite nga fundi i luftës që ndau fqinjët, të afërmit dhe familjet

25 vite nga fundi i luftës që ndau fqinjët, të afërmit dhe familjet

21 nëntori shënon 25 vjet nga dita kur lufta në Bosnjë mori fund, me një bilanc tragjik prej mbi 100 mijë viktimash. Për 3 vjet e gjysmë, pas ndarjes [...]
76-vjetori i çlirimit të Tiranës, luftimet që sollën fitoren

76-vjetori i çlirimit të Tiranës, luftimet që sollën fitoren

Sot, me 17 nëntor shënohet 76-vjetori i çlirimit të Tiranës nga ushtria gjermane në vitin 1944. Lufta për çlirimin e Tiranës ishte operacioni më i [...]
Gjuha grek sot “Dhimotiki” e sjellur nga era, apo shqip nga rrënjët?!

Gjuha grek sot “Dhimotiki” e sjellur nga era, apo shqip nga rrënjët?!

Nga Saimir Loja Më 20 tetor 1827, në jug të Gadishullit Dorik (sot, Peleponezi), ndodhi beteja detare në gjiun e qytetit Navarino (Pyllas, ndërsa s [...]
“Shqipëria e Madhe” në vitin 1941: Si u kthye Kosova “në gjinin e Nanës pas 30 viteve robnije sllave”

“Shqipëria e Madhe” në vitin 1941: Si u kthye Kosova “në gjinin e Nanës pas 30 viteve robnije sllave”

Kthimi i tokave të Kosovës në trungun mëmë, në verën e 1941, duke e bërë realitet Shqipërinë e Madhe e duke hapur rrugën më tej për tokat e tjera në Ç [...]
1 2 3 50 10 / 496 POSTS