Category: Kuriozitet

1 2 3 134 10 / 1334 POSTS
Të gjithë vëmendjen nga koronavirusi, por shkencëtarët japin paralajmërimin: Ja ç’po ndodh

Të gjithë vëmendjen nga koronavirusi, por shkencëtarët japin paralajmërimin: Ja ç’po ndodh

Në vitet e ardhshme parashikohet që të ketë një boshllëk sa i përket aftësisë për të matur trashësinë e akullnajave. Është ky paralajmërimi që japin s [...]
Nuk do ta besoni sesa është pasuria që la pas Maradona

Nuk do ta besoni sesa është pasuria që la pas Maradona

Ndarja nga jeta e legjendës së futbollit Diego Maradona i ka hidhëruar të gjithë. Ai ishte pa dyshim një nga futbollistët më të mirë të të gjitha koh [...]
Nëse keni qenë pranë dikujt me koronavirus tani mund t’iu vijë njoftimi në telefon

Nëse keni qenë pranë dikujt me koronavirus tani mund t’iu vijë njoftimi në telefon

Teksa numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus rritet ndjeshëm në SHBA, zyrtarët e shëndetësisë i kanë kthyer sytë drejt telefonave celularë për [...]
Objekti misterioz, që s’dihet nga ka ardhur

Objekti misterioz, që s’dihet nga ka ardhur

Autoritetet lokale në Utah të SHBA janë hutuar nga zbulimi i një monoliti të çuditshëm metali, që u gjet në shkretëtirën e Utah nga një ekuipazh helik [...]
E bujshme, ndodh për herë të parë! Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh, arrijnë të ndalojnë procesin e plakjes tek njeriu përmes…

E bujshme, ndodh për herë të parë! Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh, arrijnë të ndalojnë procesin e plakjes tek njeriu përmes…

Disa shkencëtarë izraelitë pretendojnë se kanë arritur të kthejnë pas procesin e plakjes duke përdorur oksigjen. Profesori Shai Efrati është shprehur [...]
Mezi e pritën të hidhej në treg, lum ankesash nga klientët për iPhone 12: Ekranet bëhen jeshil

Mezi e pritën të hidhej në treg, lum ankesash nga klientët për iPhone 12: Ekranet bëhen jeshil

Kohët e fundit, Apple ka shfaqur një seri të re të modeleve të iPhone 12, por si duket ky prodhim i ri hasën probleme. Sipas përdoruesve të iPhone [...]
Fenomeni i çuditshëm! Fillon nata polare, 2 muaj errësirë për…

Fenomeni i çuditshëm! Fillon nata polare, 2 muaj errësirë për…

Barrow, qytet në Alaska i ka thënë lamtumirë dritës së diellit, për dy muajt e ardhshëm. Qyteti i vogël gjendet në veri të Rrethit Arktik dhe ka hyrë [...]
Kur mbi çati të bien nga qelli 1.5 milion euro! Marangozit indonezian i ndodh mrekullia (Video)

Kur mbi çati të bien nga qelli 1.5 milion euro! Marangozit indonezian i ndodh mrekullia (Video)

Një prodhues arkivolesh indonezian u bë një milioner menjëherë, pasi një meteorit me vlerë 1.5 milion euro ra mbi çatinë e shtëpisë së tij. Josua H [...]
E rrallë/ Jamarbër Hoxha djali magjik që ka lexuar që 15 muajsh dhe di katër gjuhë të huaja, preferon Shekspirin dhe Ibsenin, e pabesueshme sa libra ka lexuar dhe ka veti të jashtëzakonshme në…

E rrallë/ Jamarbër Hoxha djali magjik që ka lexuar që 15 muajsh dhe di katër gjuhë të huaja, preferon Shekspirin dhe Ibsenin, e pabesueshme sa libra ka lexuar dhe ka veti të jashtëzakonshme në…

Jamarbër Hoxha është shpallur “Lexuesi më i mirë” në Panairin e librit të këtij viti. 9-vjeçari i spektrit autik ka nisur të lexojë, qysh kur ishte 15 [...]
Mister i Covid-19, shkencëtarët deshifrojnë pse virusi i “kursen” fëmijët

Mister i Covid-19, shkencëtarët deshifrojnë pse virusi i “kursen” fëmijët

Shkencëtarët kanë zbuluar një nga misteret e Covid-19, pse virusi godet njerëzit e moshuar apo të rriturit, ndërsa duket se i lë fëmijët të paprekur. [...]
1 2 3 134 10 / 1334 POSTS