Category: Kuriozitete

1 2 3 779 10 / 7781 POSTS
Zgjidhet “paradoksi i ujit”: Jeta ka lindur pa H2O?

Zgjidhet “paradoksi i ujit”: Jeta ka lindur pa H2O?

Shkencëtarët që përpiqen të kuptojnë origjinën e jetës në Tokë ndeshen me një paradoks: uji është thelbësor për të gjitha format ekzistuese të j ...
Nuk i mungon “asgjë” përveç shpirtit dhe roboti Erica do bëhet spikere në Tv japonez ne prill! (Foto+Video)

Nuk i mungon “asgjë” përveç shpirtit dhe roboti Erica do bëhet spikere në Tv japonez ne prill! (Foto+Video)

  Një robot ‘femër’ jashtëzakonisht e ngjashme me njeriun do të bëhet folëse lajmesh në televizionin japonez. Humanoidi, e cila ka një nga ...
Njihuni me vendin ku njerëzit ecin zbathur kudo ku shkojnë

Njihuni me vendin ku njerëzit ecin zbathur kudo ku shkojnë

Ecja zbathur sigurisht që nuk është diçka që praktikohet shumë e aq më tepër nuk preferohet për shkak të shëndetit, duke qenë se këmbët mund të lëndoh ...
Kryebashkiakja e qytetit pa banorë

Kryebashkiakja e qytetit pa banorë

Kur bashkëshorti i saj ndërroi jetë në 2004, nuk i la pas vetëm tavernën e qytezës dhe trishtimin, por edhe përgjegjësinë dhe barrën për të drejtu ...
Shpikje shqiptarësh, prifti bekon pikën e llotos duke kënduar greqisht (Video)

Shpikje shqiptarësh, prifti bekon pikën e llotos duke kënduar greqisht (Video)

Këto gjëra mund të ndodhin vetëm në Shqipëri. Një prift ortodoks i ka habitur të gjithë me veprimin e tij, teksa është future në një pikë bastesh në K ...
“Sateliti Zombie” zbulohet nga një astronom amator 13 vite pasi NASA kishte humbur sinjalin! (Foto)

“Sateliti Zombie” zbulohet nga një astronom amator 13 vite pasi NASA kishte humbur sinjalin! (Foto)

Një “satelit zombie”, kështu e quajtën shkencëtaret satelitin e tyre që dështoi në misionin e tij në vitin 2005 pasi sinjali i tij humbi, është zbulua ...
150 vite më pas, rikthehet super “Hëna e Gjakosur” (Foto)

150 vite më pas, rikthehet super “Hëna e Gjakosur” (Foto)

Një ngjarje që nuk është parë prej të pakten 150 vitesh do ‘pushtojë’ qiellin të mërkurën që vjen. Super “Hëna e Gjakosur” do jetë e dukshme më 31 ...
Lajmëron NASA: Të gjithë me sytë nga qielli më 31 Janar, ja çfarë do të ndodhë

Lajmëron NASA: Të gjithë me sytë nga qielli më 31 Janar, ja çfarë do të ndodhë

Më 31 janar të gjithë duhet t’i mbajmë sytë nga qielli. Super hëna blu do të shfaqet dhe do të japë një spektakël për të gjithë njerëzit. Kjo hënë ...
“LesEchos”: 5G-ja, teknologjia që do të trondisë ekonominë

“LesEchos”: 5G-ja, teknologjia që do të trondisë ekonominë

Teknologjia 5G pritet të shfaqet për publikun e gjerë në fund të vitit 2019 dhe premton një shumfishim me 1 000 të performancës së internetit, madje k ...
Momenti i gabuar për të grabitur (Video)

Momenti i gabuar për të grabitur (Video)

Një blerës është lavdëruar për veprimet e tij të guximshme, pasi ai u filmua duke u përballur me një hajdut gjatë një vjedhje në një argjendari. ...
1 2 3 779 10 / 7781 POSTS
15000

Loading…