Category: Shkence

1 2 3 10 / 22 POSTS
Zgjidhet “paradoksi i ujit”: Jeta ka lindur pa H2O?

Zgjidhet “paradoksi i ujit”: Jeta ka lindur pa H2O?

Shkencëtarët që përpiqen të kuptojnë origjinën e jetës në Tokë ndeshen me një paradoks: uji është thelbësor për të gjitha format ekzistuese të j ...
“Sateliti Zombie” zbulohet nga një astronom amator 13 vite pasi NASA kishte humbur sinjalin! (Foto)

“Sateliti Zombie” zbulohet nga një astronom amator 13 vite pasi NASA kishte humbur sinjalin! (Foto)

Një “satelit zombie”, kështu e quajtën shkencëtaret satelitin e tyre që dështoi në misionin e tij në vitin 2005 pasi sinjali i tij humbi, është zbulua ...
Lamtumirë kancer! Mjekësia bën zbulimin e madh

Lamtumirë kancer! Mjekësia bën zbulimin e madh

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë për ta përdorur “proteinën ekzekutuese” BAX që të shkaktojë vdekje në qelizat kanceroze, dhe njëkohësisht të mos ...
Çfarë është tek e fundit dashuria? Shkenca e ka një shpjegim “të fortë”

Çfarë është tek e fundit dashuria? Shkenca e ka një shpjegim “të fortë”

Ne të gjithë e kemi ndjerë atë në një periudhë të jetës tonë. Poetët shkruajnë mbi të, këngëtarët gjithashtu – dhe një industri e tërë është rritur rr ...
Këto janë këshillat se si të eleminoni energjitë negative në dhomën e gjumit

Këto janë këshillat se si të eleminoni energjitë negative në dhomën e gjumit

Siguroni rrjedhje të lirë të energjisë pozitive në dhomën e gjumit. Për të siguruar në shtëpi rrjedhë të lirë të energjisë së mirë dhe për t’u mbrojtu ...
Fillon të lëvizë​ ajsbergu 120 mijë vjeçar, shkenctarët pritet të bëjnë zbulime mbi “gjigantin” e Antarktikut

Fillon të lëvizë​ ajsbergu 120 mijë vjeçar, shkenctarët pritet të bëjnë zbulime mbi “gjigantin” e Antarktikut

Ajsbergu gjigant A-68, i cili u shkëput nga Antarktida më 12 korrik të këtij viti, duket se më në fund ka filluar të lëvizë. Duket se drejtimi i masës ...
A është i mundur teleportimi njerëzor… të zgjohesh në një trup tjetër? (Video)

A është i mundur teleportimi njerëzor… të zgjohesh në një trup tjetër? (Video)

Një studim i fundit nga qendra PEW thotë se amerikanët janë duke zhvilluar një teknologji për teleportim. Është njëra prej ideve më kontroverse dhe m ...
Fusha magnetike e Tokës po dobësohet, thonë shkencëtarët. Mund të kemi fatin e Neandertalëve

Fusha magnetike e Tokës po dobësohet, thonë shkencëtarët. Mund të kemi fatin e Neandertalëve

Një fushë magnetike më e dobët si rezultat i përmbysjes së poleve do të shkaktonte një mburojë hapësinore më të dobët, pra më shumë thërrmija do të hy ...
Krijohen qelizat e zemrës së njeriut: Pas kësaj njeriu do jet i pavdekshëm!

Krijohen qelizat e zemrës së njeriut: Pas kësaj njeriu do jet i pavdekshëm!

Shkencëtarët kanë arritur ndërtojnë qelizat e zemrës së njeriut. Këtë e kanë bërë me anë të qelizave të zemrës së një miu duke lënë skeleturën e fortë ...
Drita misterioze që NASA nuk mund ta shpjegojë

Drita misterioze që NASA nuk mund ta shpjegojë

Gjatë një viti, një anije kozmike që vëzhgonte Tokën zbuloi qindra drita misterioze që reflektonin sipërfaqen e planetit tonë. Fenomeni mund të gju ...
1 2 3 10 / 22 POSTS
15000

Loading…