Category: Shendeti

1 2 3 6 10 / 60 POSTS
Mjekimi për astmën ndihmon në shërimin e shpejtë nga Covid

Mjekimi për astmën ndihmon në shërimin e shpejtë nga Covid

Një studim i ri ka treguar se një ilaç që përdoret për astmën, i disponueshëm gjerësisht, mund të shkurtojë kohën e shërimit tek të infektuarit me kor [...]
Ish deputeti i Vlorës Agron Shehaj bëhet qesharak kur kërkon votat e qytetarëve të Tiranës: Nuk di të sqarojë asgjë nga programi “fantastiko-shkencorë” i PD-së

Ish deputeti i Vlorës Agron Shehaj bëhet qesharak kur kërkon votat e qytetarëve të Tiranës: Nuk di të sqarojë asgjë nga programi “fantastiko-shkencorë” i PD-së

Partia Demokratike pak kohë më parë ka prezantuar planin ekonomik të saj dhe sektorët se ku do të fokusohet. Ndonëse komponentë të ndyshëm të kësaj pa [...]
KËSHILLAT/ Ankthi i mëngjesit: Nga se shkaktohet dhe si ta përballoni

KËSHILLAT/ Ankthi i mëngjesit: Nga se shkaktohet dhe si ta përballoni

Ankthi është një gërshetim i ndërlikuar emocionesh negative që përfshijë frikën e tepruar, shqetësimin apo panik të lehtë. Zakonisht shoqërohet dhe me [...]
Pse COVID-19 po v.ret me ritme të larta pacientët me diabet?!

Pse COVID-19 po v.ret me ritme të larta pacientët me diabet?!

Ndërsa rastet e reja me koronavirus po rriten në SHBA, një studim i ri tregon se gati 40 për qind e pacientëve që kanë vdekur nga COVID-19, vuanin nga [...]
Florian Binaj tregon se si u infektua me koronavirus: Isha në plazh, fillimisht pata ftohtë dhe temperaturë dhe u shqetësova

Florian Binaj tregon se si u infektua me koronavirus: Isha në plazh, fillimisht pata ftohtë dhe temperaturë dhe u shqetësova

Aktori i humorit, Florian Binaj, ka folur sërish për infektimin e tij me koronavirus. I ftuar në një lidhje direkte në emisionin “Open”, Binaj tha se [...]
Nisin hetimet për ilaçin më të përdorur të diabetit: Mund të shkaktojë kancer

Nisin hetimet për ilaçin më të përdorur të diabetit: Mund të shkaktojë kancer

Një ilaç për diabetin COMMON po hetohet për një agjent të mundshëm shkaktues të kancerit, është zbuluar. Metformina, e cila përdoret gjerësisht për [...]
Vuani nga diabeti?! Sot shkencërisht kafeja ilaçi më i mirë!

Vuani nga diabeti?! Sot shkencërisht kafeja ilaçi më i mirë!

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe mendime të ndryshme në fund. Por së fundmi shkencë [...]
Mësoni cilat janë 6 sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë!

Mësoni cilat janë 6 sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë!

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që mund të bëni për të shmangur f [...]
“Sizmofobia”, frika nga tërmetet: Ja si mund të jetojmë me të dhe si mund ta “kurojmë” ankthin që na ka kapur

“Sizmofobia”, frika nga tërmetet: Ja si mund të jetojmë me të dhe si mund ta “kurojmë” ankthin që na ka kapur

Sizmofobia, quhet ndryshe frika ose fobia që njerëzit kanë nga tërmetetet Janë qindra mijëra fobi dhe Sizmofobia është një nga ato më të zakonshmet në [...]
Cigaret IQOS janë po aq toksike për mushkëritë, sa ato elektronike dhe ato tradicionale

Cigaret IQOS janë po aq toksike për mushkëritë, sa ato elektronike dhe ato tradicionale

Cigaret e IQOS, një pajisje që ngroh duhanin pa e djegur atë, janë po aq të dëmshme për mushkëritë, pasi cigaret elektronike dhe ato tradicionale shka [...]
1 2 3 6 10 / 60 POSTS