Evropa ia kalon SHBA/ Më shumë raste të reja me covid

Evropa ia kalon SHBA/ Më shumë raste të reja me covid

Shqetësimi po rritet në evropë ndërsa vendet thyejnë rekorde njëri pas tjetrit për sa i takon rasteve ditore të koronavirusit dhe organizata botërore e shëndetësisë paralajmëron se bilanci ditor i viktimave në kontinent mund të shkojë në të paktën pesë herë më i lartë se ai i prillit, brenda pak muajsh.

Vendet që ia dolën ta menaxhonin pandeminë përmes izolimeve në pranverë dhe nisën zbutjen e masave, po shohin virusin të kthehet akoma më hakmarrës me gjermaninë, francën dhe republikën ceke që kanë regjistruar shifra rekord dy ditët e fundit.

Për OBSH, situata është shumë shqetësuese dhe projektimet e modeleve të besueshme epidemiologjike nuk janë aspak optimiste. Ndërkohë, masa të thjeshta si distancimi social dhe mbajtja e maskave nga popullata mund të shpëtojë deri në 281 mijë jetë në evropë deri më 1 shkurt.

Në të gjithë bllokun, më pak se 60 për qind e qytetarëve mbajnë rregullisht maskat ndërkohë që nevojitet sipas OBSH një bashkëpunim në masën 95 për qind. Numri i rasteve të reja në pesë vendet më të prekura në evropë, që së bashku kanë një popullatë të përafërt me atë të shba, ka qenë rreth 42 për qind më i madh se rritja në shtetet e bashkuara në javën që përfundoi më 13 tetor.

Mesatarja e rasteve të reja në periudhën shtatë ditore deri më 13 tetor, ishte në shba 49542 ndërsa në francë, britani, rusi, spanjë e holandë së bashku, mesatarja ishte prej 70158. Popullata në këto pesë vende evropiane është 343 milionë ndërsa në shba popullata është 331 milionë.

Isparta escort Afyon escort Giresun escort Çanakkale escort Trabzon escort Çorum escort Erzurum escort Muğla escort Pamukova escort Buca escort Osmaniye masaj salonu Balıkesir escort Manisa escort Aydın escort Muğla escort Maraş escort Yozgat escort Tekirdağ escort Mersin escort Nizip escort Çankaya escort Ordu masaj salonu Kütahya mutlu son masaj Elazığ mutlu son masaj Malatya mutlu son masaj Tokat mutlu son masaj Çorum mutlu son masaj Yalova mutlu son masaj Şanlıurfa escort bayan Gaziantep escort bayan Amasya escort bayan Edirne escort bayan Yozgat escort bayan Adana escort bayan