Monika firmos me Bashën marrëveshjen në tavolinë!

Monika firmos me Bashën marrëveshjen në tavolinë!

Ka ndodhur ajo që pritej. Nuk ka asnjë surprizë. Marrëveshja Basha-Kryemadhi është dirmosur. Por ndryshe nga sa pritej, për Lulin këtë herë ka firmosur Aurela. Ndoshta edhe Luli e ka deleguar partinë, ashtu siç ka bërë presidenti Ilir Meta që kryetare ka vënë gruan.

Në fakt, në PD shumë zëra flasin se Aurela është kryetarja e vërtetë e PD dhe kunati nënkryetari dhe janë ata që merren me punët e brendshme të partisë, që nga imazhi i Lulit, zgjedhja e kandidatëve, përfshirë këtu edhe përdorimin e logos dhe selisë blu për pazare, por gjithsesi ka një lajm të mirë. Monika më në fund ka firmosur me Aurelën.

Pra marrëveshja Kryemadhi-Basha është e firmosur. Nuk ka rëndësi çfarë flet Iliri, me kë flet Iliri, si vendos Iliri, çfarë thotë Lulzim Basha, si e thotë, si e mendon e çfarë do të bëjë. Këto nuk kanë asnjë lloj rëndësie, e rëndësishme është siç e shikoni edhe në foto që Kryemadhi dhe Basha janë ulur në tavolinë dhe kanë mbyllur marrëveshjen.

Mesa duket, edhe në PD edhe në LSI kanë vendosur që kryetarët partinë t’ia delegojnë grave. Të paktën, kjo dalje publike na tregon atë të vërtetën që është thënë me vite e vite me rradhë se edhe PD e drejton gruaja e Lulit, siç drejton Mona sot LSI.

Më në fund kjo na u vërtetua ehde me fot, të dy zonjat e kanë publikuar dhe kanë treguar peshën e tyre se janë ato, pastaj vijnë burrat e tyre. Pra në PD kandidatët, listat dhe marrëveshjet i bën Aurela, prandaj duke qenë kjo situatë njerëzit kot lodhen që shkojnë deri te Luli për të diskutuar, duhet të shkojnë te Aurela se e zgjidhin më kollaj. Kush ka ndonjë dorë me lek mund të kalojë edhe nga kunati./CNA.al