Në Shqipëri skandal çdo ditë nga opozitarët e çakërdisur duke shkelur ligjin anticovid! Në Francë disa ministra rrezikojnë 1 vit burg dhe 15 mijë euro gjobë, darkuan pa maska

Në Shqipëri skandal çdo ditë nga opozitarët e çakërdisur duke shkelur ligjin anticovid! Në Francë disa ministra rrezikojnë 1 vit burg dhe 15 mijë euro gjobë, darkuan pa maska

Për shkak të ahengjeve dhe darkave të paligjshme, të cilat, sipas mediave të huaja, u mbajtën në Paris, policia në Francë nisi një hetim.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin urdhëroi një hetim duke thënë se organizime të tilla, të cilat shkelin masat kufizuese të paraqitura për të luftuar koronavirusin, janë plotësisht të papranueshme.

Ka dyshime se disa ministra francezë ishin gjithashtu të pranishëm në darka dhe ahengje të paligjshme, shkruan BBC.

Stacioni televiziv privat M6 postoi një material të regjistruar fshehurazi në Twitter, ku dallohet havjar, shampanjë, menu të shefave të lartë dhe asnjë detyrim për të mbajtur maskë.

Bashkangjitur, një burrë i paidentifikuar pretendon se ka ngrënë në dy ose tre restorante me disa ministra. Anëtarët e qeverisë ishin të shpejtë për të mohuar akuzat.

Kujtojmë, Franca aktualisht është në bllokimin e tretë në nivelin shtetëror. Video M6 tregon një restorant privat pa emër në Paris, ku mysafirëve u thuhet se mund të heqin maskat.

Kamarieri i thotë gazetarit në hyrje të restorantit se njerëzit atje nuk kanë pse të mbajnë maska ​​dhe kur ai të hyjë aty, nuk ka më koronavirus. Sipas një raporti televiziv, menuja në restorantet ilegale kushton nga 160 deri në 490 euro për person, shkruan BBC.

Gjobat për shkeljen e masave janë një vit burg dhe 15 mijë euro për rrezikimin e jetës, dhe 135 euro për secilin klient për shkeljen e shtetrrethimit dhe e njëjta shumë për mos mbajtjen e maskës.

Zëdhënësi i qeverisë Gabriel Attal tha dje se partitë dhe restorantet e paligjshme ishin nën hetim për muaj dhe se rreth 200 të dyshuar ishin identifikuar se përballeshin me një dënim të rëndë.

Caviar, champagne, menus de grands chefs et retrait du masque obligatoire…Nos journalistes ont pu pénétrer dans ces fêtes clandestines de haut standing qui se tiennent actuellement à Paris.
🎥@frvignolle Armelle Mehani et @CyrielleStadler en exclusivité pour le 📺#19h45 pic.twitter.com/ClXpIWrVwZ

— M6info (@m6info) April 2, 2021