Opozita mban peng drejtësinë/ Ulërimat e PD-LSI, rrëzohen sërish listat e kandidatëve për KLGJ dhe KLP

Opozita mban peng drejtësinë/ Ulërimat e PD-LSI, rrëzohen sërish listat e kandidatëve për KLGJ dhe KLP

Kuvendi i Shqipërisë nuk ka arritur as në këtë raund të dytë, që të miratojë lista e kandidatëve për Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Shkak eshte bere mosvotimi i PD e LSI. Deputetet e opozites ulerisnin ne foltore, duke mos votuar e penguar reformen ne drejtesi.

Loading...

Duhen të paktën 93 vota pro që të miratohen këto dy lista që iu paraqitën Kuvendit. Sakaq, janë miratuar edhe disa projektligje të tjera të rendit të ditës.

Seanca e sotme plenare është shoqëruar me tension dhe brohoritje, pasi prej fillimit të seancës, deputetët e PD kanë bllokuar foltoren e Kuvendit, dhe kanë bërë zhurmë duke përplasur tavolinat dhe duke thirrur “hajdut dhe kriminelë”.

Votimi KLP dhe KLGJ

Loading...

KLGJ: 73 pro, asnjë kundër, një abstenim nuk miratohet

KLP: 73 pro, një abstenim asnjë kundër, nuk miratohet

Po ashtu diten e sotme eshte bere votimi dhe per miratimin e nisjes se punimeve per aeroportin e Vlores.

Votimi për aeroportin e Vlorës

Aeroporti i Vlorës, miratimi në parim: 74 vota pro, asnjë kundër, asnjë abstenim

Seanca e sotme ishte e tensionuar, ku nuk munguan përplasjet. Ajo u ndërpre 5 herë.

Me thirrjet “Hajdut, kriminelë” sa herë që nga salla merrnin fjalën deputetët e mazhorancës, opozita vijoi të mbajë të bllokuar foltoren e Kuvendit.

Në nisje të seancës, Ruçi përjashtoi nga Kuvendi Edmond Spahon.

LISTA e rrëzuar

Dy kandidatët nga trupa e avokatisë për anëtarë të KLGJ

Fatos Lazimi

Fatmira Luli

Dy kandidatët nga trupa e pedagogëve  për anëtarë të KLGJ

Maksim Qoku

Mirela Bogdani

Kandidatja e shoqërisë civile për anëtare e KLGJ

Naureda Llagami

Kandidatë nga trupa e avokatisë për anëtarë të KLP

Gëzim Allaraj

Fjoreta Xhimi

Kandidatë nga trupa e pedagogëve për anëtarë të KLP

Eneida Sema

Genti Ibrahimi

Kandidati nga shoqëria civile për anëtarë të KLP

Andi Murataj

Komento
Loading...

COMMENTS

15000

Loading…

Mos e Humbisni
Mashtrues, kthejani opozitën të zotërve!

Close