Reforma në drejtësi…Europa e përdori Shqipërinë si “kavie” eksperimentale! Tani luan si macja me miun për vazhdimin e negociatave! Shtyhet për në Mars vendimi

Reforma në drejtësi…Europa e përdori Shqipërinë si “kavie” eksperimentale! Tani luan si macja me miun për vazhdimin e negociatave! Shtyhet për në Mars vendimi

Vendimi për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian është shtyrë për në mars. Kështu, disa nga vendet janë shprehur dje skeptikë për çeljen e negociatave të Shqipërisë, pasi mendojnë se ende nuk ka përmbushur kriteret.

Holanda dhe Franca shfaqën sërish qëndrimin e tyre sipas së cilit Shqipëria nuk është ende gati edhe nëse Maqedonia e Veriut zhbllokon çështjen që ka me Bullgarinë, sërish Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut në procesin integrues dhe nëse do të ketë konferencë ndërqeveritare të afërt, ajo të mbahet vetëm me Shkupin zyrtar.

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel zhvilloi një takim virtual me parlamentarët e vendeve anëtare dhe kandidate të Bashkimit Europian ku nuk dha shpresa sa i takon çeljes së negociatave të Shqipërisë brenda këtij viti. Merkel theksoi se shpresonte në ndryshimin e qëndrimeve të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë dhe zbutja e situatës mes dy vendeve do të ishte një faktor që konferenca ndërqeveritare e RMV-së të zhvillohej këtë vit.

Sa i përket Shqipërisë kancelarja gjermane u tregua skeptike, ndërsa u shpreh se çelja e negociatave nuk mund të ndodhte që këtë vit. Po ashtu kancelarja nuk e përjashtoi mundësinë që kjo ngjarje të ndodhë shumë shpejt. “Në rastin e Shqipërisë çështja është pak më ndryshe. Me gjithë përparimet, nuk mund të premtoj se do të ndodhë që këtë vit, por shumë shpejt”, tha Merkel.

Gjtjhçka i referohet reformës në drejtësi , mos krijimi i gjykatës Kushtetuese dhe mos funksionimi i gjykatës së lartë, SPAK dhe BKH-së por edhe mos ndëshkimi nga ligji dhe drejtësia e re e korrupsionit të lartë për ish fonksionar dhe funksionar të lartë të shtetit.

Isparta escort Afyon escort Giresun escort Çanakkale escort Trabzon escort Çorum escort Erzurum escort Muğla escort Pamukova escort Buca escort Osmaniye masaj salonu Balıkesir escort Manisa escort Aydın escort Muğla escort Maraş escort Yozgat escort Tekirdağ escort Mersin escort Nizip escort Çankaya escort Ordu masaj salonu Kütahya mutlu son masaj Elazığ mutlu son masaj Malatya mutlu son masaj Tokat mutlu son masaj Çorum mutlu son masaj Yalova mutlu son masaj Şanlıurfa escort bayan Gaziantep escort bayan Amasya escort bayan Edirne escort bayan Yozgat escort bayan Adana escort bayan