Bilushi i Metës shpjegon pse Monika nuk ka rivalë

Bilushi i Metës shpjegon pse Monika nuk ka rivalë

Pas lajmit se Monika do dalë e vetme për kryetare të LSI-së, ka pasur disa debate që te LSI, për mungesë gare.

Bilushi i Metës dha këtë sqarim për gazetarët:

“Të dashur kolegë!

Gara për kryetar të LSI-së është një moment kulmor për opozitën dhe vetë LSI-në.

Përtëritja e LSI-së 4 muaj para zgjedhjeve është një impuls i ri energjie, që i jepet opozitës.

Sa i takon faktit që Monika kandidon e vetme, po ju jap argumentet e mëposhtme.

1-Rivali kryesor i zonjës Kryemadhi është presidenti Ilir Meta.

Meqë ai nuk është në parti po në Presidencë, formalisht ai nuk do të jetë në garë.

E vërteta është se ai ka kontradikta të thella politike me zonjën Kryemadhi dhe një vizion të ndryshëm me të për të ardhmen e vendit dhe LSI-së.

Por gara mes të dyve do të zhvillohet në distancë.

2-Nga pikëpamja etike, gruaja e presidentit nuk mund të ketë rival tjetër.

Se nëse ajo do të mundej, atëherë do të mundej presidenti dhe do te krijonte dëshpërim për masën e gjerë të popullit.

Po qe se rivalja do të ishte femër dhe fitonte, atëherë presidenti vihej në pozitë të vështirë.

Aq me tepër pastaj sikur rivali të ishte burrë e të fitonte.

3-Tit Vasili ka ngulur këmbë që nëse dikush do të guxojë të vërë kandidaturën përballë Monikës, do t’i ngjisë COVID dhe nuk do ta marrë më veten.

4-Kandidimi vetëm ka një të mirë të madhe, pasi njerëzit janë të lirë të votojnë kundër saj dhe ne mund të gjykojmë sa është mbështetje e Monikës në LSI dhe sa e Metës.

Ata që janë kundër Monikës, janë me Metën.

5-Meqë jemi para zgjedhjeve dhe Monika ka nisur bisedimet për koalicionin me Bashën, nuk do të ishte e udhës që të ndryshohej gjatë rrugës, pasi do krijonte çrregullime në lëvizjen opozitare.

Për të gjitha këto arsye, Monika do kandidojë e vetme.

Por kjo nuk do të thotë se gara brenda LSI-së ka vdekur.

Pas mbarimit të mandatit presidencial, ajo do përballet sërish në garë me Ilir Metën.

Deri atëherë të përgatitet mirë.”

Isparta escort Afyon escort Giresun escort Çanakkale escort Trabzon escort Çorum escort Erzurum escort Muğla escort Pamukova escort Buca escort Osmaniye masaj salonu Balıkesir escort Manisa escort Aydın escort Muğla escort Maraş escort Yozgat escort Tekirdağ escort Mersin escort Nizip escort Çankaya escort Ordu masaj salonu Kütahya mutlu son masaj Elazığ mutlu son masaj Malatya mutlu son masaj Tokat mutlu son masaj Çorum mutlu son masaj Yalova mutlu son masaj Şanlıurfa escort bayan Gaziantep escort bayan Amasya escort bayan Edirne escort bayan Yozgat escort bayan Adana escort bayan