“Nëse Ilir Meta do të ishte arrestuar për korrupsion…”, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e rënda dhe lëshon thirrjen e fortë: A është kjo një tallje e b*thës me popullin?

“Nëse Ilir Meta do të ishte arrestuar për korrupsion…”, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e rënda dhe lëshon thirrjen e fortë: A është kjo një tallje e b*thës me popullin?

Avokat Romeo Kara ka dalë me një reagim të fortë për vrasjen e 4 protestuesve më 21 janar në 2011. Kara ngre një sërë pyetjesh mjaft domethënëse, të cilat kanë nevojë urgjente me fakte nga organet e drejtësisë.

Kush i fiton zgjedhjet e 25 prillit, Rama apo PD? Spartak Ngjela e thotë troç: Janë të konsumuar!
Postimi i plotë:

A do të ishte bere e mundur nje proteste aq e ashper me 21 janar 2011, nese Ilir Meta do të ishte arrestuar për korrupsion?

Patjeter qe jo, dhe sigurisht qe ky ishte motivi për protestuesit, motiv sigurisht i ndryshem nga ai i atyre qe organizuan dhe perfituan politikisht nga protesta.

Pushteti i atehershem i Berishës, nuk dha asnje shenje të nje reagimi normal, qytetar dhe ligjor ndaj asaj videoje ku Ilir Meta me ze e figure, faktohej se kishte konsumuar disa vepra penale.

A kishte qellimin e realizimit të asaj proteste, publikimi i videos se Dritan Priftit?

Sigurisht qe po, dhe kjo u arrit duke u refuzuar disa oferta dhe kercenime për t’a ndaluar publikimin e saj, sipas Priftit.

A ishte ky nje rast kur popullit i lindte e drejta për rivendosjen e sovranitetit të tij, nderkohe qe pushtetaret me të larte se bashku me drejtesine ishin zhytur në paligjshmeri?

Sigurisht qe po.

Ai skandal dhe ajo proteste, ku u pane të revoltuar edhe mjaft ishsimpatizante të PD-se, ishte rrenimi i moralit të qeverisjes Berisha-Meta.

A ishte nje rrenim i institucioneve ky skandal? Sigurisht qe po. Qeverisja dhe sistemi i drejtesise, hapur u kapen gafil në paligjshmerine e tyre.

Nese institucionet ishin rrenuar ligjerisht dhe moralisht, atehere cfare institucionesh mbrojti garda ate dite?

A duhej garda dhe policia qe të mbronin nje pushtet teresisht të paligjshem dhe abuziv në 21 janar 2011, dhe a perben paligjshmeria e pushtetit nje rend kushtetues të ligjshem, të denje për t’u mbrojtur sipas ligjit?

Si duhet të sillet garda dhe policia në rastet e tjera të ngjashme kur populli i abuzuar nga pushteti dhe drejtesia kerkon të ushtroje sovranitetin e tij?

Cdo të thote moralisht, qe të protestosh dhe të derdhesh gjak kunder korrupsionit Meta dhe të vish në pushtet në aleance me të, t’a besh Kryetar Parlamenti dhe President, nderkohe qe denoncuesin e tij e margjinalizon pikerisht sepse kete t’a kerkon Meta?

A eshte kjo nje tallje ekstreme e b*thes me popullin dhe moralin e politikes në pergjithesi?

Sigurisht qe po.

A ka pasur urdher për vrasjen e demonstruesve dhe kush e dha ate?

Si shpjegohet vrasja e tyre në të njejtin moment?

A perkon kjo gje me nje urdher të dhene pikerisht në ate moment?

A eshte e vertete se, komandanti i gardes eshte rrahur nga njerezit afer Berishes dhe dikush tjeter ka qelluar dhe ka vrare me armen e tij?

Si shpjegohet qe personi i dyshuar për demtimin e serverave të kryeministrise behet deputet i PD-se?

A eshte ky shperblimi pikerisht për paligjshmerine e demtimin të serverave?

A eshte hetuar konflikti Berisha-Ina Rama dhe cili eshte motivi i vertete?

A kemi demtime të provave dhe deklarata, deshmi, akt-ekspertime dhe kallezime të rreme?

A perben nje deklarim apo akt-ekspertize e rreme nje fakt të ri?

Nese po, atehere mund të rivendoset në afat rigjykimi i të gjithe ceshtjes pikerisht për kete fakt, duke rrezuar alibine se ceshtja nuk mund të rihapet per shkak të afateve dhe se rihapja eshte e mundur vetem për rastin e Aleks Nikes.

Ceshtja e 21 janarit 2011, tashmë është nje ceshtje sfide për drejtesine, politiken dhe vetë popullin.

Për cdo profesionist, kjo ceshtje eshte e mbyllur vetem politikisht dhe jo ligjerisht.

Isparta escort Afyon escort Giresun escort Çanakkale escort Trabzon escort Çorum escort Erzurum escort Muğla escort Pamukova escort Buca escort Osmaniye masaj salonu Balıkesir escort Manisa escort Aydın escort Muğla escort Maraş escort Yozgat escort Tekirdağ escort Mersin escort Nizip escort Çankaya escort Ordu masaj salonu Kütahya mutlu son masaj Elazığ mutlu son masaj Malatya mutlu son masaj Tokat mutlu son masaj Çorum mutlu son masaj Yalova mutlu son masaj Şanlıurfa escort bayan Gaziantep escort bayan Amasya escort bayan Edirne escort bayan Yozgat escort bayan Adana escort bayan